DOPRAVA ZDARMA při nákupu 2 a více balení

Příprava septiku (žumpy, ČOV) pro zimní sezónu

Přestože ne ve všech částech země panuje tuhá zima, i vás může překvapit mrazivé počasí. Proto je dobré připravit svůj septik na chladné měsíce. Prevence může ušetřit nákladné opravy i zbytečné problémy během chladných měsíců. Následující tipy jsou zlatým standardem pro bezproblémový provoz každého systému čištění vody.

Příprava septiku (žumpy, ČOV) pro zimní sezónu

#1. Mikrobiální aktivita = schopnost bakterií rychle čistit odpadní vodu se v zimních měsících snižuje.

Bakteriím rozkládajícím odpad se nejlépe daří (množí se, „konzumují“ odpadní materiál) při optimálních teplotách kolem 26 stupňů. Při teplotách pod 26 stupňů Celsia klesá jejich biologická aktivita v průměru o polovinu na každých 10 stupňů poklesu teploty.
To znamená, že v chladných
zimních měsících probíhá čištění odpadních vod pomaleji než v teplých měsících. Proto je důležité čerstvou dávku bakterií do systému pravidelně doplňovat a sledovat, jak se nádrž chová. Je možné, že v případě nádrže, která je umístěna mělce a okolní půda zamrzá, bude nutné v zimě bakterie do septiku, ČOV a žumpy AVA dávkovat častěji.

#2. Pravidelně kontrolujte poklop (kryt) septiku

Prasklý nebo děravý kryt septiku umožní, aby teplo vytvořené rozkládacími procesy v nádrži, uniklo ven. To může způsobit zamrznutí obsahu nádrže, což vede ke ztrátě bakterií a nefunkčnosti celého systému. V extrémních případech může dojít i k prasknutí přívodního potrubí. Včasná výměna poškozeného víka stojí několik stovek korun, ale může ušetřit tisíce korun za opravu.

#3. Zajistěte izolaci ČOV

Dobrým prvním krokem k izolaci ČOV od mrazivého vzduchu je ponechat travní porost nad nádrží déle, tj. od podzimu nesekat. Delší a hustší tráva pomáhá zachycovat sníh, který působí jako izolace půdy. Doporučuje se neparkovat auta nad odtokovým polem/trativodem v zimních měsících. Izolaci ČOV může pomoci i vrstva mulče nebo výsadba nízkého porostu s mělkými kořeny přímo nad nádrží a trativodem.

#4. Vyhněte se tvorbě sněhové krusty

Sníh je dobrou izolací, ale udupaná souvislá masa s vrstvou ledu je pro systém a přilehlé potrubí škodlivá. Tzv. sněhová krusta brání pronikání vzduchu a vody do země, což má za následek nedostatečnou filtraci odpadních vod a náchylnost systému k zamrznutí. Doporučujeme nechodit po sněhu, který pokrývá nádrž a odtokové pole.

#5. Správná instalace systému s ohledem na venkovní prostředí

Při instalaci nového systému nebo při modernizaci stávajícího systému pro čištění nebo skladování odpadních vod zvažte celoroční venkovní teploty, při kterých bude muset systém pracovat. Pokud se Vaše nemovitost nachází v pásmu s tuhými zimami, je třeba systém zakopat hlouběji do země. V Česku půda promrzá v nížinách od 0,4 m - 0,8 m a v horských oblastech až do 1,2 m, pokud není pokryta sněhem. Každých 0,25 m sněhu snižuje působení mrazu na půdu o 10 stupňů. Při sněhové pokrývce 0,5 m půda nepromrzá.